Siteme daha çok ziyaretçi gelmesini nasıl sağlarım?

Sopsy, senin dükkanın. İnternette konum ile sınırlı olmadığın için, çok büyük bir potansiyel müşteri kitlen var. Bu müşterileri dükkanına çekmek için sana birkaç ipucu vereceğiz:

  1. Dükkanını düzenlerken, sayfalarında ve ürün açıklamaları ve başlıklarında mümkün olduğunca kendin ve ürünlerinle igili bilgi gir. Örneğin elde deriden çanta yapıp satıyorsan, ürün ismine "Çanta" deyip geçme, "Kırmızı Deri Çanta" de, el yapımı olduğunu açıklamasına girmeyi ihmal etme. Bu Google’ın seni alakalı görüp, bir kişi ürünlerinle ilgili kelimeler ile arama yaptığında, yani "deri" ve "çanta" kelimelerini Google'da aradığında, senin dükkanının arama sonuçlarında daha yukarıda çıkmasına yarar. Aslında bu yaptığın arama motoru optimizasyonu, İngilizce adı ile SEO oluyor. Unutma, boş bir dükkanı Google hiçbir şeyle eşleştiremez, sen de Google aramalarında çok aşağılarda kalırsın.
  2. Dükkan adresini sosyal medyada mümkün olduğunca çok insanla paylaş, arkadaşlarından da kendi arkadaşlarıyla paylaşmalarını iste. Özellikle Facebook sayfa ve grupları bu anlamda etkili. Buna ek olarak Twitter, Google Plus, Instagram, forumlar, eposta grupların, her nerede yer alıyorsan dükkanını duyurmak için kullanabilirsin. Mesela yeni ürünler ekledikçe Facebook sayfana ileti girmek, dükkanının trafiğini arttıracaktır.
  3. Google Adwords kullanabilirsin. Adwords, çok kabaca kelime bazlı Google aramalarına reklam vermeni sağlar. Örneğin elde deriden çanta yapıp satıyorsan, "deri çanta" kelime öbeğine reklam verdiğin takdirde, biri Google'da bu kelimeleri aradığında, senin dükkanın arama sonuçlarının üzerinde ya da yanında reklam kutucuğunda çıkar. İlk başta biraz karışık görünebilir, gözün korkmasın, alışmak ve kullanmak kolaydır.